Pereiti į pagrindinį turinį
Daugiabučiai

Keičiasi NT rinka - vystytojai vis drąsiau kalba apie projektus su saulės elektrinėmis

Valstybės parama gyventojams, inicijuojami projektai, statomi saulės parkai – šiandien taip atrodo Lietuvos žaliosios energetikos paveikslas. Augant atsinaujinančių energijos šaltinių populiarumui ne tik mūsų šalyje, bet ir visame pasaulyje, vietoje nestovi ir NT vystytojai, kurie jau dabar po truputį į savo projektus bando integruoti ekologinius sprendimus. 

NT brokeris Aurelijus Jakavickas pasakoja, kad masinės gyvenamųjų namų statybos su įrengtomis saulės elektrinėmis mūsų šalyje kol kas nevyksta, tačiau atsiranda vis daugiau projektų, kuriuose yra sudaromos sąlygos patiems gyventojams įsirengti atsinaujinantį energijos šaltinį. „Apie planuojamų gyvenamųjų namų statybas su jau įrengtomis saulės elektrinėmis po truputį pradeda kalbėti vis daugiau vystytojų. Visgi, bent jau kol kas tai daugiau yra teoriniai nei praktiniai planai. Tačiau nemaža dalis naujos statybos daugiabučių yra įrengiami taip, kad įsikėlusiems gyventojams būtų patogios sąlygos įsirengti bet kokias saulės elektrines“, – aiškina specialistas.

Saulės elektrinių projektai naujuose pastatuose, pasak NT eksperto, yra kur kas populiaresni, kai kalba pasisuka apie individualius namų ūkius. „Tai projektai, kuriuos statosi patys gyventojai. Tokios tendencijos susijusios su ekonomiškesniu ir ekologiškesniu būdu namus aprūpinti energija. Taip pat – komforto paieškomis. Vis dažniau iš pačių klientų tenka išgirsti užklausų apie atsinaujinančių energijos šaltinių įsirengimą nuosavuose namuose“, – sako A. Jakavickas.

Kol Lietuvoje po truputį auga saulės elektrinių populiarumas projektuojant daugiabučius, kai kuriose Vakarų šalyse, pasak specialisto, tai jau yra visiškai normali praktika. „Viena tokių išskirtinių pavyzdžių yra Vokietija, kuri lyderiauja atsinaujinančios energetikos srityje. Šioje šalyje saulės elektrines galima išvysti ne tik individualiuose namuose, bet ir daugelyje daugiabučių“, – pasakoja A. Jakavickas.

NT eksperto teigimu, vystytojų ar pačio gyventojo įrengta saulės elektrinė gyvenamajame name atlieka nemažą vaidmenį parduodant tokį turtą.

„Išauga tokio NT likvidumas. Tai reiškia, kad toks turtas tampa kur kas patrauklesnis pirkėjui. Poreikis rinkoje yra tikrai matomas, todėl jį galima greičiau parduoti“, – sako A. Jakavickas. Specialisto pasiteiravus, kada Lietuvoje galima tikėtis pastatų su saulės elektrinėmis proveržio, pašnekovas patikino, kad laukti liko visai neilgai. „Visi gyvenamieji namai, kuriems išduotas statybos leidimas nuo 2018 m. sausio mėn. 1 d., turi atitikti bent A+ energinio naudingumo klasės reikalavimus, o nuo 2021 m. visi statomi pastatai turės atitikti aukščiausio energinio naudingumo klasę – A++. Tokiems reikalavimams pasiekti yra reikalingi atsinaujinantys energijos šaltiniai, todėl vystytojai ieško būdų, kaip tai užtikrinti, o vienas tokių – saulės elektrinės. Todėl, manau, kad 5-erių metų bėgyje pamatysime vis daugiau gyvenamųjų namų su saulės jėgainėmis“, – sako NT brokeris.

Jei norėsi NT turtą su saulės elektrinės dalimi parduoti, nesklandumų nekils. Tačiau kas, jei ant jūsų gyvenamojo namo stogo dėl jo konstrukcijos, netinkamos padėties ar senos oro linijos negalite įsirengti saulės elektrinę? Alternatyva – saulės parkai, iš kurių elektra gali pasiekti bet kurioje Lietuvos vietoje gyvenantį vartotoją. Sumanių energetikos sprendimų bendrovės „Ignitis“ eparkai.lt produkto vadovė Indrė Baltušienė pasakoja, kad dabar, atsiradus galimybei išsinuomoti arba įsigyti dalį saulės elektrinės iš „Ignitis“ eparkai.lt, vienas iš dažniausių klausimų, kurį užduoda klientai: „ kas bus su įsigyta saulės elektrinės dalimi, jei nuspręsčiau parduoti savo NT?“. „Nutolusių saulės elektrinių privalumas yra lankstumas, nes be to, kad yra įrengiamas skaitiklis, jokia kita įranga gyvenamasis pastatas nėra apkraunamas, taip pat atliekama virtuali apskaita. Jei gyventojas persikelia į kitą objektą, kartu gali persikelti ir saulės elektrinės dalį, priskirdamas jai naują adresą ir tai gali padaryti tiesiog internetu prisijungęs prie ESO savitarnos. Maždaug kelių dienų bėgyje nuo paraiškos pateikimo yra pastatomas naujas išmanusis skaitiklis ir gyventojas toliau gamina bei vartoja iš saulės parko gaunamą energiją“, – pasakoja specialistė. Tačiau, jei gyventojas nusprendžia parduoti NT, jis tai gali padaryti kartu su saulės elektrinės iš parko dalimi. Tokiu atveju, pasak I. Baltušienės, reikia informuoti parko vystytoją. „Jei yra noras parduoti namą ar butą su įrengta saulės elektrine, prieš tai gyventojas turi informuoti jį aptarnaujančią bendrovę, kad keičiasi būsto savininkas ir kad būtų perrašoma saulės elektrinės aptarnavimo sutartis“, – aiškina „Ignitis“ atstovė. Vienokiu ar kitokiu atveju, anot I. Baltušienės, tai yra paprastos ir greitos procedūros, todėl gyventojams papildomų rūpesčių jos nesukelia.